בניית דק וגדר עץ

דקים

הדקים שאנו בונים יהיו מהעץ שייבחר על ידכם, לרוב האפשרויות הן עץ אורן מוקצע ומחוטא או עץ קשה יותר כמו איפאה. המחיר יהיה בהתאם. לרוב המחיר יהיה פונקציה של התשתית הנדרשת, סוג העץ לכיסוי העליון וכן מידת המורכבות של הפרויקט.

המחירים המקובלים [ לפני קביעה פרטנית מול כל לקוח וצרכיו] הם:

עץ אורן מוקצע ומחוטא-  300-400 ₪ למ"ר + מע"מ.

עץ איפאה-  600-700 ₪ למ"ר + מע"מ.

מעקות ומדרגות-  כל מ"א מעקה וכל מדרגה יחושבו כמ"ר דק.

התשתית תמיד מעץ אורן מוקצע ומחוטא.

בשנים האחרונות ישראלים רבים הגשימו את החלום על בית עם גינה. בחלק מהמקרים הבית נמצא במרחב האורבני ובאחרים במרחב הכפרי, לעתים זו גינה גדולה ולעתים קטנה, אבל בכל מקרה ישנה תוספת שעשויה לשדרג משמעותית את הגינה – דק.

דק עץ מספק לנו מרחב נעים ונוח לשהות בגינה, בין אם לבדנו, בין אם עם שאר בני הבית ובין אם כשאנחנו מארחים חברים ומכרים. הדקים מעץ הם יפים, נעים ללכת עליהם גם יחפים, הם משתלבים היטב בגינה ובפרט עדיפים על פני ריצוף וידידותיים לילדים ופעוטות שיכולים לשחק על הדק במשך שעות רבות ולרוות מכך נחת אינסופית.

על-מנת להגיע לאותן תמונות של אידיליה והנאה חשוב לבחור באופן מושכל את הדק המתאים ביותר לגינה שלכם, וכמובן גם בהתאם למסגרת התקציב שלכם.

מהו הגודל האופטימלי לדק?

הסוגיה הראשונה עליה יש לתת את הדעת כשבוחרים דק היא הגודל שלו – דקים גדולים מדי משתלטים על הגינה ולא מותירים מקום למרכיבים חיוניים אחרים, דקים קטנים מדי לא מאפשרים לכל בני הבית להתרווח עליהם ובוודאי שלא להפוך אותם למרחב אירוח נינוח וכיפי.

אנחנו נשמח לרתום את הניסיון העשיר שלנו בכל הקשור לבניית דקים על מנת לסייע לכם למצוא את הגודל האופטימלי, שבאופן טבעי תלוי בגודל הגינה ובאופן שבו אתם מתעתדים "לנצל" את הדק.

דק בחצר הבית

דקים מעץ

אורן או איפאה – איזה דק מתאים לכם יותר?

שתי האופציות הפופולריות ביותר הן דקים מעץ אורן ודקים מעץ איפאה.

האורן הוא עץ רך ונוח מאוד לעיבוד, ובאופן טבעי לפני הרכבת דק מעץ זה הוא עובר חיטוי והקצעה. יתרונו העיקרי של האורן הוא מחירו הנמוך יחסית ויחס העלות-תועלת המשתלם שכן מדובר בעץ איכותי שמספק דק נאה ונעים למשך שנים רבות.

האיפאה מגיע אלינו מברזיל. זהו עץ טרופי מרשים במיוחד ועוד יותר מכך בעל חוסן רב ועמידות גבוהה מאוד בפני חרקים מזיקים ופגעי מזג אוויר. דקים מאיפאה הם אמנם יקרים יחסית אבל גם כך התמורה גבוהה מאוד, שכן ראשית כל התוצאה מרהיבת עין, ובנוסף העמידות של האיפאה הופכת אותו לאופציה המומלצת למשל סביב בריכה או בקרבת ים שם הלחות והמליחות עלולים לפגום בדקים אחרים.

בכל מקרה כדאי לדעת שהעלות הכוללת של בניית דקים מושפעת גם מהתשתית הנדרשת כדי להניח עליה את רצפת הדק וממידת מורכבותה של ההתקנה באופן כללי – ושבימינו כבר לא מדובר במוצר שמיועד בעיקר לעשירון העליון אלא כל אחד יכול ליהנות מהיתרונות הרבים של הדקים.

איך לשמור על הדק וליהנות ממנו שנים רבות?

עץ הוא חומר גלם טבעי ועל כן עלול להישחק ולהתבלות בהיעדר טיפול נאות.

רמת ההשקעה בתחזוקת הדק תלויה בסוג העץ שבחרתם עבורו – באופן עקרוני בתחזוקתו של דק אורן יש להשקיע מעט יותר זמן ומשאבים אחרים ביחס לתחזוקתו של דק איפאה, אבל ככלל כדאי לדעת שבסך הכל מדובר בתחזוקה מינימלית ובוודאי שהתמורה מצדיקה השקעה זו.

בעיקר מדובר על שימונו של הדק, בדרך כלל אחת לשנה, בשמן ייעודי עבור סוג העץ שממנו נבנה הדק. חשוב להקפיד כי הדק יהיה נקי לחלוטין בטרם מתחילים בשימון (וכמובן שכדאי לנקות את הדק גם באופן שוטף, עם מטאטא בעדינות וכן עם סמרטוט לח). בהתאם לסוג העץ יש גם לצבוע אותו מחדש אחת למספר שנים.